Chyťte si svojí trofejní rybu.


Sumec velký na Ebru:

Sumce není potřeba nijak zvlášť představovat. Sumec velký je jednou z největších sladkovodních ryb Evropy. Do řeky Rio Ebro ve Španělsku byl vysazen v roce 1972 v počtu 100 ks občanem Německa a tento samý člověk obohatil této vody hned v dalším roce a to vysazením dalších kusů v počtu 1000 ks. Sumcům se v nynějších přehradách velmi daří a tak v nynější době je na Ebru zastoupen v obrovském počtu, přesný počet by byl jen pouhou spekulací,ale uvědomme si,že má v přehradách ideální podmínky pro svůj život a to hlavně velkým množstvím přirozené potravy a teplotou vody,která ani v zimě neklesá pod 8 C.

Sumec se na Ebru loví celoročně. Avšak povoleným způsobem lovu jsou umělé nástrahy (gumy,voblery apod) a pak lov na pelety. Pelety se používají výhradně španělské. Důvod je jejich složení a velký obsah olejů, což evropské pelety obsahují jen v malém množství. Pelety umíme na místě zařídit za nejvýhodnější ceny. U lovu s peletami je potřeba počítat s velkým množství použité návnady. Běžně se krmí 2 pytle na den a s každým záběrem je potřeba neustále dokrmovat. Tento způsob lovu je velmi efektivní a to hlavně se vzrůstající teplotou vody,kdy pelety uvolňují obsahující oleje a esence a sumec je velmi rád vyhledává.

Dalším a efektivním lovem je lov na živou nástahu.Ale! Co se týče živé nástrahy,tak je povolena rousnice a tolerovaná je pijavice. V rámci lovu sumce se ale běžně loví i na živé či mrtvé ryby,ale tento způsob lovu je zakázáný a je pravidelně kontrolován policií na vodě i mimo ni! Bohužel je tento prohřešek i pokutován.

Na živou rybu se loví staticky ze břehu z vybraného místa. Loví se na trhačky, bójky a podvodní splávky. Pokud lovíme z lodi,lovíme metodou fireballu,vertikálu nebo vábnicky. Je na každém,jaké nástrahy a jaký lov upřednostňuje. Každá metoda lovu funguje jinak v daném období roku.

Za sumci přijíždí na Ebro rybáři z celé Evropy a hlavním důvodem je jejich obrovské množství,tak i jejich velikost. Na Ebru se splnil sen mnoha rybářům. Dnes se na Ebru loví sumci i na magické hranici 250cm s váhou přes 100kg a byl již uloven i sumec v délce 270cm. Dá se předpokládat,že zde bude do budoucna uloven i světový rekord této nádherné ryby.

Candát obecný na Ebru:

Tak jako sumec a kapr je candát na Ebru zastoupen v neskutečném množství. Důvodem jsou ideální podmínky pro život a to zejména přirozené úkryty v podobě skal, tvrdé a místy štěrkovité dno, velké množství přirozené potravy(ouklej, plotice, cejnek),čistota a teplota vody. Candáta lovíme celoročně. Povoleným způsobem lovu jsou umělé nástrahy. (gumy, voblery, pilkry a pod). Zakázaným, ale používaným způsobem lovu je lov na živé a mrtvé rybičky. Opět upozorňujeme, způsoby lovu jsou běžně kontrolovány policií na vodě tak i mimo ní!

Přívlač na umělé nástrahy je velmi efektivním způsobem lovu. Běžně v roce se loví na klasických candatích místech. Různé překážky na dně, hrany koryta, okolí kamenů a skal. Specifickým a nejoblíbenějším lovem na přívlač je lov v době tření candáta (březen, duben). Důvod je ten, že samci hlídají svá hnízda na štěrkových lavicích v menších hloubkách a útočí na každého narušitele v okolí svého hnízda v podobě rybek jiných druhů ryb. Tito samci mají v době tření černé zbarvení a loví se nejen v krásných barvách, ale i v úžasných velikostech. Pokud candáta po ulovení vrátíme šetrně zpět do vody, tak ten se ihned vrací na své hnízdo a dál jej střeží. Díky vrácení těchto ulovených ryb zpět do Ebra zajišťujeme další populační reprodukci.

Lov na živé a mrtvé rybky. Loví se buď klasicky ze břehu a to klasickou položenou a nebo z lodí zejména metodou fireballu nebo vertikálu.

Candát na Ebru se loví i v rekordních velikostech a to i na hranici 100cm.

Kapr obecný na Ebru:

 Neuvěřitelné množství kaprů brázdících vody těchto španělských přehrad, lákají každoročně rybáře z celého světa na přehrady. Ryby dosahují délky běžně více než 1m a hmotnosti přes 20kg. Chytají se na klasické kaprové vybavení, základem je kapry ukrmit – jen tak že na jeden prut skrmíte nejméně 10kg za den se dokážete dostat přes magickou hranici 20kg. Množství kaprů od 6 do 15 kg je takové že sežerou prakticky vše. Nejpoužívanější jsou obvyklé Halibut pelety ty si sebou nevozte kupte si je přímo na místě (zajistíme nejlepší cenu). Boilie je prakticky neúčinné.


Okoun obecný na Ebru:

Okoun obecný je další specifickou rybou Ebra. Okoun žijící v Ebru se nijak neliší od okouna z jiných míst Evropy. Čím se ale podstatně liší, je jeho velikost. Okoun zde dorůstá až do velikosti 50cm a byly zde ulovení již ryby tuto hranici přesahující!

Okoun žije převážně v hejnech. Tyto hejna vyhledáváme echloty v blízkosti skal. Loví se převážně v nižších partiích přehrady,jde je čistá a hluboká voda. Loví se výhradně z lodí. Účinné metody lovu jsou vertikální přívlac a nebo trolling.

Při vertikálu funguje perfektně pilker a nebo gumové napodobeniny rybek,raků apod. Někdy při vertikálu používáme i živou nástahu a to zejména rousnice. Trolingem lovíme s voblery taženými za lodí. Okoun se loví také celoročně, ale jsou jistá období, kdy se dají lépe lokalizovat a lovit, někdy je ale období,jak kdyby někde zmizeli. Pokud okouny nalezneme,je jejich lov velkou zábavou a dá se nachytat velké množství.

 

Okounek černý:

Tato ryba je velmi chytrá a vyskytuje se na Ebru v nižších partiích v čisté a hluboké vodě podobně jako Okoun obecný.

Tato ryba používá k lovu svůj perfektně vyvinutý zrak a jeho ulovení zejména v trofejniích velikostech je velmi těžké, avšak tato ryba je je velmi ceněná jako trofej a proto se loví na Ebru i v podobě zavodů zavodníky specialisty.

Okounek černý se loví výhradně přívlačí na umělé nástrahy.